Profilaktyka


Higiena jamy ustnej
W profilaktyce chorób jamy ustnej jednym z najważniejszych czynników jest higiena. Jednak szczotkowanie zębów, stosowanie szczoteczek międzyzębowych, nici lub taśm dentystycznych nie jest łatwe. Metodę szczotkowania i rodzaj szczotki należy dostosować do typu uzębienia i problemów z nim związanych. Najlepszym instruktorem jest wówczas lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna. Jednak warunkiem skuteczności zabiegów higienicznych jest systematyczne oczyszczanie (3 razy dziennie przez 2 minuty) przy pomocy odpowiednio dobranej szczotki oraz środków dodatkowych (past).

Płytka nazębna
Codziennie na zębach odkłada się niewidoczna błona zwana płytką nazębną, której 75 % stanowią bakterie. Płytka ta zalega przede wszystkim w miejscach retencyjnych, na powierzchniach stycznych zębów, w okolicach szyjek i w kieszonkach dziąsłowych. Po kilku dniach, pod wpływem minerałów znajdujących się w ślinie, nieusunięta płytka twardnieje i tak powstaje kamień nazębny.

Kamień nazębny
Kamień nazębny powstaje już po pierwszym dniu zaniedbania higieny jamy ustnej. Proces remineralizacji następuje już po 2-3 dniach od momentu powstania płytki bakteryjnej. Rozróżniamy dwa rodzaje kamienia:
- naddziąsłowy - najczęściej występuje na powierzchniach językowych dolnych siekaczy i powierzchniach policzkowych górnych trzonowców. Ma to związek z położeniem ślinianek podżuchwowych i przyusznych.
- poddziąsłowy - zalega poniżej brzegu dziąsła.
Usuwanie kamienia i osadu powinno się odbywać co 3-6 miesięcy przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Zabieg wykonuje się metodą ręczną za pomocą kiret lub mechanicznie przy użyciu scalerów ultradźwiękowych oraz piaskarki.

Lakowanie zębów
Lakowanie to uszczelniania bruzd i szczelin zębów przedtrzonowych i trzonowych. Zabieg powinien być wykonany do 4 miesięcy po całkowitym wyżnięciu zęba. Uszczelniacze uniemożliwiają wnikanie bakterii do bruzd, a więc hamują rozwój próchnicy. Laki należy kontrolować co 6 miesięcy i w razie potrzeby uzupełniać.

Lakierowanie zębów
Fluoryzacja to zabieg pokrywania wszystkich powierzchni zębów lakierem fluorowym. Szczególnie jest zalecany u dzieci powyżej 6 roku życia oraz u dorosłych ze skłonnością do próchnicy 2-4 razy w roku.
Lakiery fluorowe mogą być także stosowane w profilaktyce przeciw nadwrażliwości. Fluor wnikając w kanaliki zębinowe eliminuje lub zmniejsza dolegliwości pacjenta.

Zabiegi profilaktyczne wykonywane w domu
Do codziennej profilaktyki zaliczamy używanie past z fluorem. Jednak bardzo istotne znaczenie ma stężenie fluoru . Dzieci do 6 roku życia powinny stosować pasty o zawartości 0,02-0,05%, dzieci starsze i dorośli 0,1-0,15%, natomiast dorośli ze skłonnością do próchnicy 0,18%.
Efektywne jest także stosowanie płukanek z zawartością fluoru.
Innym rodzajem profilaktyki domowej jest szczotkowanie zębów raz w tygodniu preparatami fluorowymi np. Elmex-żel, Fluormex-żel lub Fluorożel.

Zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie
Profesjonalnym zabiegiem profilaktycznym jest lakierowanie. Po uprzednim wyczyszczeniu zębów na każdą powierzchnię aplikuje się lakier fluorowy.

 Jak do nas dojechać?