Endodoncja
Co to jest leczenie endodontyczne?
Leczenie endodontyczne jest to leczenie polegające na usunięciu z zęba miazgi, czyli tkanki zbudowanej z naczyń i nerwów.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe to proces składający się z wielu czynność, które musi przeprowadzić lekarz. W pierwszym etapie należy wykonać dostęp do komory zęba i kanałów korzeniowych, opracować je (poszerzyć), przepłukać, szczelnie wypełnić. Końcowym etapem jest dokładne odbudowanie korony zęba.
Po co leczyć zęba kanałowo?
Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest zapalenie miazgi. Miazga jest tkanką miękką, dobrze ukrwioną. Zamknięta w systemie komory zęba i kanałów jest idealną pożywką dla bakterii. Kiedy rozwinie się zapalenie miazgi, czyli jej zainfekowanie drobnoustrojami, dochodzi do powolnego jej niszczenia, objawiającego się bólem. W efekcie tego procesu miazga obumiera, a rozprzestrzenianie się stanu zapalnego prowadzi do uszkodzenia tkanek podtrzymujących ząb, co często kończy się usunięciem zęba. Również bardzo głęboki ubytek próchnicowy może drążąc do miazgi uszkodzić ją i wtedy również należy leczyć zęba kanałowo.
Współczesna endodoncja polegająca na chemomechanicznym opracowaniu i szczelnym wypełnieniu kanałów w powiększeniu, pozwala zachować zęba w jamie ustnej i co najważniejsze dla pacjenta uwolnić go od bólu.
Leczenie kanałowe, krok po koroku:
Przed każdym rozpoczęciem leczenia kanałowego należy wykonać zdjęcie RTG, które dostarczy informacji o stanie zęba, który będzie leczony oraz tkanek otaczających. Lekarz będzie też w stanie określić ilość kanałów, ich anatomię i przebieg, co bardzo pomaga w leczeniu zęba.
Następnie odpowiednio zabiezpieczony ząb, przy użyciu ślinochronu (tzw. koferdam) wykonujemy dojście do komory zęba, odnajdujemy kanał/kanały oraz opracowujemy je zgodnie ze współczesnymi metodami leczenia endodontycznego.
Po dokładnym opracowaniu i przepłukaniu kanałów korzeniowych, są one wypełniane ciepłą guttaperką, celem zapewnienia szczelnego i dokładnego wypełnienia okolicy wierzchołka zęba. Tak przeleczony ząb należy ponownie skontrolować zdjęciem RTG oraz odbudować.
Czy leczenie kanałowe można przeprowadzić na jednej wizycie?
Jest to często zadawane pytanie przez pacjentów, czy możemy przeprowadzić leczenie na jednej wizycie. Odpowiedz jest prosta, tak możemy, lecz w niektórych przypadkach lepiej rozłożyć leczenie na dwie-trzy wizyty, aby leczenie zakończyć powodzeniem.
Czy do leczenia kanałowego potrzebny jest mikroskop?
W leczeniu kanałowym mikroskop wykorzystujemy tylko i wyłącznie w celu dokładnego wglądu w system kanałów w zębie. Użycie mikroskopu ułatwia lekarzowi odnalezienie kanałów, opracowanie ich oraz dokładne wypełnienie. Często odnalezienie dodatkowych kanałów jest niemożliwe bez dobrego powiększenia(średnica kanału nawet mniejsza niż 0,06mm). Oprócz mikroskopu w leczeniu wykorzystujemy lupy stomatologiczne. Współczesna endodoncja zaleca leczenie kanałowe w powiększeniu.
Czy ząb leczony kanałowo jest objęty gwarancją?
Tak jak przy każdym leczeniu, nie można dać stuprocentowej gwarancji powodzenia leczenia. Dzięki prawidlłowo wykonanym zabiegom zgodnie z zasadami współczesnej endodoncji istnieją duże szanse na przetrwanie zęba w jamie ustnej wiele lat.